Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Giriş Yap

Engelli Masajı

Engelli Masajı 18 Temmuz 2016

Engelli Masajı

Görme, işitme ya da hareket engelliler ve diğer engelliler için masaj uygulamalarının, fiziksel etkileri olumlu yöndedir. Engelli masajı, birçok masaj uygulamasının birleşiminden oluşabilir. Yani kişinin engelli durumuna göre, farklı masaj uygulamaları tatbik edilebilir.

Günümüzde yürüme engelliler için uygulanan masaj türlerinden bir tanesi olan refleksoloji masajı, uzmanlar tarafından da tamamlayıcı bir tedavi olarak öneriliyor. Refleksoloji masajı, tamamen ayak tabanına yönelik uygulanan bir masaj türüdür.

Migren, bel ve boyun fıtığı, alt ıslatma sorunu, yürüme ve motor bozuklukları, spastik bozukluk, gelişim gerilikleri, otizm ve sinir sıkışmaları hastalıklarına iyi geldiği, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hastaların kısmen ya da tamamen iyileşme durumları, seansların sıklığına ve kişiye göre değişen bir durumdur. Bazı hastalarda 20 ya da 30 seans sonrasında, kısmen iyileşme görülebilir. Özellikle çocuk yaşlarda yapıldığında, ilerleyen zamanlarda etkisini gösterir.

Her bir seans 20 ya da 40 dakika arası sürer. Çoğunlukla seans aralıklarına ve sürelerine, uzmanlar karar verir.

Refleksolojinin Engelliler Üzerindeki Etkileri

Normal insanlarda olduğu gibi bu masaj türü, engelli insanlar üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. En büyük etkisi, kan dolaşımının düzenlenmesi ve lenfatik sistemin sürekli çalışmaya devam etmesine katkıda bulunur. Engelli masajı olarak da bilinir.

Vücutta biriken toksin maddelerin atılmasına büyük oranda yardımcı olur. Dikkat eksikliğinin giderilmesinde, algı bozukluklarını iyileştirmede, hafızayı ve öğrenmeyi kolaylaştırmada etkili bir uygulamadır.

Engelli hastaların büyük sorunlarından bir tanesi olan ağrı kesici özelliği de bulunuyor. Depresyon düzeyinin düşürülmesinde de etkin bir masaj uygulaması olarak biliniyor.

Fiziksel etkilerinin yanı sıra, psikolojik etkileri de oldukça fazla olan bu masaj uygulamasının, engelli hastaların yaşama bağlanmalarında, büyük etkileri vardır.

Klasik Masaj Uygulamasının Engelliler Üzerinde Etkileri

Klasik masaj uygulamasında, birçok hareket olduğu için, kapsamlı bir şekilde engelli kişilere uygulanmasında yarar vardır.

Sıvazlama hareketi, yüzeysel ve derin olmak üzere, iki türlü uygulanır. Yönü ve etki ettiği basınç düzeyi, bu iki yönteme göre değişkenlik gösterir. Yüzeysel uygulamada basınç az ve uyarı miktarı da azdır. Ön bir başlangıç olarak yapılır. Derinlemesine olan hareketlerde ise basınç biraz daha artırılır. Engelli kişinin kan dolaşımı, bu hareketler yardımı ile hızlandırılır. Güçsüz kasların uyarılmasında etkili olan hareketlerdir. Hareketler hep kalbe doğru yapılmalıdır.

Sıvazlama Hareketi

Baş parmaklar yardımı ile omurgalara basınç uygulanması ile yapılır. Avuç içi de baş parmaklar ile birlikte kullanılır. Sırt bölgesinden başlayıp, ense köküne kadar bir sıvazlama hareketi ile uygulanır. Eller üst üste gelecek biçimde uygulanan hareketlerde amaç, kan basıncının iyice hızlandırılmasıdır.

Friksiyon Hareketi

Dairesel olarak yapılan bu hareketler, lokal olarak başlar ve vücudun her yanına dağılacak şekilde devam eder. Bu hareketler saat yönünün tersine ve kalbe doğru, ritmik olarak tekrarlanır. Üst ve alt dokunun canlandırılması ve toksin maddelerden arındırılması için yapılır.

Düzenli Olarak Yapılan Engelli Masajı

Birçok engelli kişi, hayata tutunmakta zorlanır. İçinde bulundukları durumdan dolayı, psikolojik olarak yıpranmış bir haldedirler. Bu kişilere yapılabilecek en önemli desteklerden bir tanesi, psikolojik destektir. Onların yaşama daha da sıkı tutunmalarını sağlayacak, uygulamalar yapmak gerekir.

Masaj uygulamaları bir anlamda, engelli kişilere umut kaynağı olur ve onların yaşama sıkı sıkıya bağlanmalarında yardımcı bir araç görevi görür.

Bazı engelli hastaların, masaj uygulamaları ve düzenli olarak yapılan tedaviler sonucunda, iyileştikleri gözlemlenmiştir. Tabi ki bu durum, iyileşme umudu olan hastalar için geçerlidir. Bazı engelli hastaların, gördükleri zarar nispetinde, tamamen iyileşmeleri söz konusu değildir.

Bir yorum yazın

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 • Bio Enerji Masajı

  Tarafından de 18 Temmuz 2016 - 0 Yorumlar

  Bio Enerji Masajı Ağrıyan ve kasılan kas dokusunun rahatlatılması amacıyla yapılan masaj uygulamasının birçok uygulama tekniği vardır. Bu tekniklerden bir tanesi olan bio enerji masaj son dönemlerde masaj salonlarında en yaygın uygulanan masaj tekniklerinden birisi olmuştur. Bio enerji masajı her anlamda fark yaratan bir masaj tekniğidir. Vücut yapı itibariyle belirli bir enerji yüklüdür. Bio enerji […]

 • Tıbbi Masaj Teknikleri

  Tarafından de 18 Temmuz 2016 - 0 Yorumlar

  Tıbbi Masaj Teknikleri Nelerdir? Herkesin kendisi için kafasında kurduğu bir hayat senaryosu vardır. Herkesin çeşitli hayalleri, hedefleri, yapmak istedikleri kısacası yaşamak istedikleri vardır. Ama tabii bunların yapılması içinde yaşamak gerekiyor. Yani sağlıklı bir hayata sahip olmak ve sağlıklı bir şekilde yaşam sürmek gerekiyor. Ama sağlıklı yaşamakta bazı fedakarlıklar gerektiriyor. Sağlıklı yaşamanız adına yapmanız gereken birçok […]

 • Engelli Masajı

  Tarafından de 18 Temmuz 2016 - 0 Yorumlar

  Engelli Masajı Görme, işitme ya da hareket engelliler ve diğer engelliler için masaj uygulamalarının, fiziksel etkileri olumlu yöndedir. Engelli masajı, birçok masaj uygulamasının birleşiminden oluşabilir. Yani kişinin engelli durumuna göre, farklı masaj uygulamaları tatbik edilebilir. Günümüzde yürüme engelliler için uygulanan masaj türlerinden bir tanesi olan refleksoloji masajı, uzmanlar tarafından da tamamlayıcı bir tedavi olarak öneriliyor. […]