Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Giriş Yap

Tıbbi Masaj Teknikleri

Tıbbi Masaj Teknikleri 18 Temmuz 2016

Tıbbi Masaj Teknikleri Nelerdir?

Herkesin kendisi için kafasında kurduğu bir hayat senaryosu vardır. Herkesin çeşitli hayalleri, hedefleri, yapmak istedikleri kısacası yaşamak istedikleri vardır. Ama tabii bunların yapılması içinde yaşamak gerekiyor. Yani sağlıklı bir hayata sahip olmak ve sağlıklı bir şekilde yaşam sürmek gerekiyor. Ama sağlıklı yaşamakta bazı fedakarlıklar gerektiriyor. Sağlıklı yaşamanız adına yapmanız gereken birçok şey var. Bunlardan en temeli ve de en etkilisi de muhakkak masaj yaptırmak olacaktır. Masaj insanı, vücudu rahatlatan ve sağlıklı bir hayatın parolası olan önemli bir etkendir. Özellikle hastalıklara ve çeşitli rahatsızlıklara karşı da önemli bir tedbirdir. Tıbbi masaj teknikleri ile tüm hastalık risklerinden ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Masaj Kesinlikle Şart

Tıbbi masaj teknikleri demek adından da anlaşılacağı üzere tıp içerisindeki masaj teknikleri demektir. Her insan vücudundaki ağrılardan yakındığı ortada olan bir gerçektir. Boyun, kol, bacak, baş, sırt, omuz ve daha birçok bölgede birçok ağrı yaşıyor, çekiyor olabilirsiniz. Bu noktada modern tıbbın insanlara sunmuş olduğu masaj teknikleri işe yarayacaktır. Gün boyunca iş yerinde masa başında oturan ve hareketsiz kalan insanlarda bel ağrıları sıklıkla görülebiliyor. Bel ağrısı da bir yerden sonra şiddetini arttırdığı için çekilmez bir ağrıya da dönüşebiliyor. Bundan dolayı da belinize masaj yaptırmanız gerekecek. Bel ağrısı ile yaşamak gerçekten zor. Ne kalkabilirsiniz ne de eğilebilirsiniz. Bu yüzden masaj kesinlikle şart.

Romatizma Ağrılarına Çözüm Tıbbi Masaj

Çeşitli sebeplerden dolayı romatizma ağrıları çekiyor da olabilirsiniz. Romatizma ağrıları, ağrılar arasında en ciddi ve sarsıcı olanıdır. Bacaklarınıza bir girdi mi kendinize gelmeniz zor olur. Romatizma ağrılarınıza da bir son vermek niyetinde iseniz şayet, masaj yaptırmak yine sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Bunun yanı sıra yine bel çevresi ve sırt ağrılarınız için bölgesel masaj yaptırarak sırtınıza bayramı yaşatabilirsiniz. Bölge masajı ile sırt çevrenizdeki ağrılar bir yerden sonra son bulacaktır. Ayrıca sağlığınıza da doğrudan etki eden önemli ve de yararlı bir yöntemdir. Eğer vücut ağrılarından yakınıyorsanız bölgesel masaj tekniği tam size göre bir yöntemdir. Profesyonel bir masaj salonundan destek alabilirsiniz.

Tıbbi Masaj Neyi Amaçlar?

Tıbbi masajın bir diğer adı da medikal masajdır. Doktor tarafından lazım görüldüğünde hastaya önerilir ve uzman masözler tarafından tedavi amaçlı gerçekleştirilir. Medikal masaj yönteminin en temel amacı hasar görmüş, yıpranmış ve yorulmuş olan bir organı yeniden eski haline döndürmektir. Hastanın yaşam kalitesini arttıran medikal masaj aynı zamanda hastaya psikolojik bir rahatlama da sağlayarak destek olur. Medikal masaj yönteminin insan sağlığına birçok yararı vardır. Bu masaj yöntemi el, elektrik ve su gibi tekniklerden yararlanılarak yapılır. Hasta masajın ardından büyük bir ferahlık ve rahatlık hisseder. Bu masaj yöntemi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir metottur. Bu yöntem fazlasıyla geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Ne Gibi Sorunlarda Tıbbi Masaj Gerekir?

Bel fıtığı, ödem, kemik erimesi, omurga eğrilikleri, omurilik hastalığı psikolojik sorunlar ve daha birçok hastalıkta hastaya yardımcı bir yöntemdir medikal masaj. Medikal masaj, göğüs ve sırt bölgesi dışında kalbe doğru dış yüzeylerden uygulanan bir yöntemdir. Tüm kas gurupları ele alınarak uygulanır. Masajda büyük dolaşım sistemi esas alınır. Ayrıca masaj yöntemi, vücuda etki edecek şekilde uygulanıyor. Hastanın yaşadığı kronik ağrılar ya da etkili vücut ağrılarında büyük ölçü de rol oynar. Aynı zamanda vücut kaslarının ve hareket sisteminin de kendine gelmesini sağlar ve kasların düzenli bir yapıya bürünmesine de öncülük eder. Kasların ve vücudun da rahatlamasını sağlar. Masajın belirli bir süresi yoktur.

1412 total views, 2 today

Engelli Masajı

Engelli Masajı 18 Temmuz 2016

Engelli Masajı

Görme, işitme ya da hareket engelliler ve diğer engelliler için masaj uygulamalarının, fiziksel etkileri olumlu yöndedir. Engelli masajı, birçok masaj uygulamasının birleşiminden oluşabilir. Yani kişinin engelli durumuna göre, farklı masaj uygulamaları tatbik edilebilir.

Günümüzde yürüme engelliler için uygulanan masaj türlerinden bir tanesi olan refleksoloji masajı, uzmanlar tarafından da tamamlayıcı bir tedavi olarak öneriliyor. Refleksoloji masajı, tamamen ayak tabanına yönelik uygulanan bir masaj türüdür.

Migren, bel ve boyun fıtığı, alt ıslatma sorunu, yürüme ve motor bozuklukları, spastik bozukluk, gelişim gerilikleri, otizm ve sinir sıkışmaları hastalıklarına iyi geldiği, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hastaların kısmen ya da tamamen iyileşme durumları, seansların sıklığına ve kişiye göre değişen bir durumdur. Bazı hastalarda 20 ya da 30 seans sonrasında, kısmen iyileşme görülebilir. Özellikle çocuk yaşlarda yapıldığında, ilerleyen zamanlarda etkisini gösterir.

Her bir seans 20 ya da 40 dakika arası sürer. Çoğunlukla seans aralıklarına ve sürelerine, uzmanlar karar verir.

Refleksolojinin Engelliler Üzerindeki Etkileri

Normal insanlarda olduğu gibi bu masaj türü, engelli insanlar üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. En büyük etkisi, kan dolaşımının düzenlenmesi ve lenfatik sistemin sürekli çalışmaya devam etmesine katkıda bulunur. Engelli masajı olarak da bilinir.

Vücutta biriken toksin maddelerin atılmasına büyük oranda yardımcı olur. Dikkat eksikliğinin giderilmesinde, algı bozukluklarını iyileştirmede, hafızayı ve öğrenmeyi kolaylaştırmada etkili bir uygulamadır.

Engelli hastaların büyük sorunlarından bir tanesi olan ağrı kesici özelliği de bulunuyor. Depresyon düzeyinin düşürülmesinde de etkin bir masaj uygulaması olarak biliniyor.

Fiziksel etkilerinin yanı sıra, psikolojik etkileri de oldukça fazla olan bu masaj uygulamasının, engelli hastaların yaşama bağlanmalarında, büyük etkileri vardır.

Klasik Masaj Uygulamasının Engelliler Üzerinde Etkileri

Klasik masaj uygulamasında, birçok hareket olduğu için, kapsamlı bir şekilde engelli kişilere uygulanmasında yarar vardır.

Sıvazlama hareketi, yüzeysel ve derin olmak üzere, iki türlü uygulanır. Yönü ve etki ettiği basınç düzeyi, bu iki yönteme göre değişkenlik gösterir. Yüzeysel uygulamada basınç az ve uyarı miktarı da azdır. Ön bir başlangıç olarak yapılır. Derinlemesine olan hareketlerde ise basınç biraz daha artırılır. Engelli kişinin kan dolaşımı, bu hareketler yardımı ile hızlandırılır. Güçsüz kasların uyarılmasında etkili olan hareketlerdir. Hareketler hep kalbe doğru yapılmalıdır.

Sıvazlama Hareketi

Baş parmaklar yardımı ile omurgalara basınç uygulanması ile yapılır. Avuç içi de baş parmaklar ile birlikte kullanılır. Sırt bölgesinden başlayıp, ense köküne kadar bir sıvazlama hareketi ile uygulanır. Eller üst üste gelecek biçimde uygulanan hareketlerde amaç, kan basıncının iyice hızlandırılmasıdır.

Friksiyon Hareketi

Dairesel olarak yapılan bu hareketler, lokal olarak başlar ve vücudun her yanına dağılacak şekilde devam eder. Bu hareketler saat yönünün tersine ve kalbe doğru, ritmik olarak tekrarlanır. Üst ve alt dokunun canlandırılması ve toksin maddelerden arındırılması için yapılır.

Düzenli Olarak Yapılan Engelli Masajı

Birçok engelli kişi, hayata tutunmakta zorlanır. İçinde bulundukları durumdan dolayı, psikolojik olarak yıpranmış bir haldedirler. Bu kişilere yapılabilecek en önemli desteklerden bir tanesi, psikolojik destektir. Onların yaşama daha da sıkı tutunmalarını sağlayacak, uygulamalar yapmak gerekir.

Masaj uygulamaları bir anlamda, engelli kişilere umut kaynağı olur ve onların yaşama sıkı sıkıya bağlanmalarında yardımcı bir araç görevi görür.

Bazı engelli hastaların, masaj uygulamaları ve düzenli olarak yapılan tedaviler sonucunda, iyileştikleri gözlemlenmiştir. Tabi ki bu durum, iyileşme umudu olan hastalar için geçerlidir. Bazı engelli hastaların, gördükleri zarar nispetinde, tamamen iyileşmeleri söz konusu değildir.

1346 total views, 2 today

Bio Enerji Masajı

Bio Enerji Masajı 18 Temmuz 2016

Bio Enerji Masajı

Ağrıyan ve kasılan kas dokusunun rahatlatılması amacıyla yapılan masaj uygulamasının birçok uygulama tekniği vardır. Bu tekniklerden bir tanesi olan bio enerji masaj son dönemlerde masaj salonlarında en yaygın uygulanan masaj tekniklerinden birisi olmuştur. Bio enerji masajı her anlamda fark yaratan bir masaj tekniğidir. Vücut yapı itibariyle belirli bir enerji yüklüdür. Bio enerji tedavisinde bölgesel tedavi yoktur. Ağrıyan ve kasılan kas dokusuna sahip kişi hangi şikâyetle bio enerji masajı yapa kişiye müracaat etmiş olursa olsun, masajı uygulayacak kişi her zaman vücudun bütününe enerji verir.

Böylelikle vücut ritim kazanmış olur. Bio enerji masaj uygulamasında yapılan işlem vücudun fiziksel ve negatif enerji birikimlerinden temizlenmesi sağlar. Bio enerji masajı hem fiziken hem de beden arınma sağlar.  Yapılan masaj uygulamasının başarı yüzdesi ise insanının direkt olarak beden yapısında biriktirdiği enerjiye ve buna bağlı olarak yenilenme gücüne göre değişir. Bio enerji masaj uygulaması seanslar dahilinde yapılan masaj uygulaması olmuştur. Masaj masasına yatırılarak yapılan masaj uygulamasında kişiye el değmeden yaklaşık 40 dakika masaj uygulaması yapılır.

Bio Enerji Masajının İnsan Üzerindeki Etkisi

Yapılan masaj işleminin insan sağlığına hiçbir şekilde zararı olmadığı gibi yan etkisi de yoktur. Elle dokunmadan uzaktan yapılan masaj uygulaması diğer masaj türlerine oranla ferahlatıcı etkiye sahiptir. Bio enerji masaj uygulaması üç temel esası üzerine kuruludur. Buna göre şifa isteyen kişi, bio enerjiyi masajını uygulayacak kişi ve evreninin şifadır. Bio enerji masaj uygulamasında seans boyunca enerji yayılımı yaşanır. Bu masaj türü diğer masaj uygulamalarına göre fiziksel temasın yok denecek kadar az olduğu bir masaj uygulaması için masajın etkisinin ne şekilde olduğunu açıklamak zordur.

Masaj İşleminde Enerji İletimi

Bio Masaj uygulamasını yapacak kişi masaj uygulamasında öncelikli olarak yaptığı gözlem ile nasıl ne şekilde enerji vereceğini belli eder ve buna göre masaj işlemini gerçekleştirir. Masaj uygulamasında kişinin takındığı negatif tavır ve alışkanlıklar işlemin yapılmasını zorlaştırsa da iyileşme konusunda verilen mücadele ve istek insanın sağlığına kavuşmasına sağlar. Bio enerji masajı öfkeleri, üzüntüleri, küskünlükleri, alınganlıkları kontrol altına alır. Masaj uygulaması yapan kişi bio masaj uygulaması sırasında masajı yapılan kişinin göz kapaklarının, ellerinin, ayaklarının, başının hareket ettiğini ve vücudunun istemsiz olarak hareket ettiğini gözlemler.

Bio Masaj Neden Farklıdır

Bio enerji işleminde vücutta biriken negatif enerji yapılan masaj uygulaması ile yerini pozitif enerjiye bırakır. Böylelikle de masaj yapılan kişi de rahatlama, dinçleşme, güçlenme, yüzünde ışıldama, mutluluk ve gözlerde canlanma görülür. Masaj uygulamasında kişinin tamamen pozitif enerji beklentisi içerisinde olmalıdır. Bio enerji masajı mesafe olarak uzak kalınmasına karşın düşünce gücü ile yapılması mümkün olabilir.

Bio masaj uygulamasını yapabilecek insan sayısı çok fazla olması da dünya da uygulama alanı çok geniştir. Bio masaj uygulaması en az üç seans halinde yapılması gereken ve üç seans sonunda başarılı sonuçlar veren masaj uygulamasıdır. Doğadan gelen bir şifa olarak nitelendirilen bio enerji fiziksel, ruhsal, duygusal ve zihinseldir.  Bio masaj uygulamasında öncelikle olarak beklenti pozitif beklentide olunmalıdır.  Bio masaj uygulamasında olması gereken hususlar vardır. Buna göre masaj yaptıracak kişilerin sonucun iyi çıkacağına emin olması, iyi şeyler düşünmesi ve iyi niyetli olmasını bilmek lazımdır. Bazı insanlar tarafından alternatif tıp olarak ta nitelendirilen mesaj uygulaması hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için internet üzerinden arama motorlarına bio enerji masajı yazmak yeterlidir. Bunun neticesinde karşınıza bio enerji nedir, nasıl yapılır, uygulamanın insan üzerindeki yeri ayrıntılı olarak anlatılır.

1417 total views, 2 today

 • Bio Enerji Masajı

  Tarafından de 18 Temmuz 2016 - 0 Yorumlar

  Bio Enerji Masajı Ağrıyan ve kasılan kas dokusunun rahatlatılması amacıyla yapılan masaj uygulamasının birçok uygulama tekniği vardır. Bu tekniklerden bir tanesi olan bio enerji masaj son dönemlerde masaj salonlarında en yaygın uygulanan masaj tekniklerinden birisi olmuştur. Bio enerji masajı her anlamda fark yaratan bir masaj tekniğidir. Vücut yapı itibariyle belirli bir enerji yüklüdür. Bio enerji […]

 • Tıbbi Masaj Teknikleri

  Tarafından de 18 Temmuz 2016 - 0 Yorumlar

  Tıbbi Masaj Teknikleri Nelerdir? Herkesin kendisi için kafasında kurduğu bir hayat senaryosu vardır. Herkesin çeşitli hayalleri, hedefleri, yapmak istedikleri kısacası yaşamak istedikleri vardır. Ama tabii bunların yapılması içinde yaşamak gerekiyor. Yani sağlıklı bir hayata sahip olmak ve sağlıklı bir şekilde yaşam sürmek gerekiyor. Ama sağlıklı yaşamakta bazı fedakarlıklar gerektiriyor. Sağlıklı yaşamanız adına yapmanız gereken birçok […]

 • Engelli Masajı

  Tarafından de 18 Temmuz 2016 - 0 Yorumlar

  Engelli Masajı Görme, işitme ya da hareket engelliler ve diğer engelliler için masaj uygulamalarının, fiziksel etkileri olumlu yöndedir. Engelli masajı, birçok masaj uygulamasının birleşiminden oluşabilir. Yani kişinin engelli durumuna göre, farklı masaj uygulamaları tatbik edilebilir. Günümüzde yürüme engelliler için uygulanan masaj türlerinden bir tanesi olan refleksoloji masajı, uzmanlar tarafından da tamamlayıcı bir tedavi olarak öneriliyor. […]